Vozidlo VS stroj. Rozdiel?

0

30.01.2013. - Viete aký je rozdiel medzi havarijným poistením a poistením stroja? Pri pojazdnom pracovnom stroji ako napr. pojazdný žeriav, bager je tento rozdiel zásadný, a to predovšetkým pri poistnom plnení poisťovne v prípade vzniku poistnej udalosti.

Veľa stavebným podnikateľov sa nachádza v domnení, že pokiaľ má ich pracovný stroj povinné zmluvné poistenie a havarijne poistenie, sú prakticky 100% krytý v prípade vzniku akejkoľvek škody či už na tomto stroji, alebo strojom na cudzom majetku. Do určitej miery majú svoj majetok chránený, ale iba do tej doby, pokiaľ sa takýto pojazdný pracovný stroj správa výhradne ako motorové vozidlo (tz. škoda na takomto vozidle vznikne len počas svojho pohybu po ceste a zároveň sa v tom čase nevyužíva ako pracovný stroj). Pre lepšiu predstavu, kedy môže nastať problém domôcť sa plnenia od poisťovne nie len z havarijného, ale aj povinného zmluvného poistenia:

Príklad:

Pojazdný pracovný stroj - TATRA 815 so sklápacou korbou sa prázdna presúvala z depa na stavenisko. Vodič tatry si pred železničným nadjazdom nevšimol, že omylom uviedol sklápaciu korbu do pohybu. Prechádzaním tatra zasiahla korbou nosnú konštrukciu nadjazdu, čím nie len poškodil vozidlo, ale aj narušil statiku železničného mosta. Firma štandardným postupom nahlásila svojej poisťovni vznik škody z povinného zmluvného poistenia a rovnako tak vznik škody na svojom pracovnom stroji.  Po zlikvidovaní oboch poistných udalostí obdržala firma nemilé prekvapenie - PLNÉ zamietnutie plnenia škody spôsobenej na moste (cca 350 000 EUR) a na svojom motorovom vozidle (cca 12 000 EUR).

Vysvetlenie:

Pojazdný pracovný stroj ako napr. vyššie uvedená tatra sa podľa zákona môže zaradiť do 2 kategórii podľa toho, k čomu je momentálne takýto pracovný stroj využívaný. Pokiaľ sa TATRA nachádza na cestných komunikáciach a slúži výhradne k preprave z bodu A do bodu B bez toho, aby využívala akékoľvek prvky pracovného stroja (napr. sklápacia korba), jedná sa o MOTOROVÉ VOZIDLO a v takomto prípade je na vozidlo naviazané v prípade spôsobenej škody iným účastníkom cestnej premávky povinné zmluvné poistenie a pri vlastnej škode havarijne poistenie. Pokiaľ však takýto pracovný stroj používa akúkoľvek funkciu, ktorá je podstatou pracovného stroja (sklápacia korba, rameno žeriavu, bagra a pod.), dochádza k zmene kategórie stroja do kategórie PRACOVNÝ STROJ. V takomto prípade je na krytie škody tretím osobám potrebné poistenie všeobecnej zodpovednosti podnikateľa a v prípade vzniku vlastnej škody na stroji tzv. poistenie stroja. Čiže v skratke:

Ak sa jedná v čase škody o motorové vozidlo, cudzie a vlastné škody kryje LEN havarijne poistenie a povinné zmluvné poistenie. Ak sa jedná v čase škody o pracovný stroj, cudzie a vlastné škody kryje LEN všeobecná zodpovednosť a poistenie stroja.

Odporúčanie:

Poistenie všeobecnej zodpovednosti pre podnikateľov je v súčasnosti oveľa lacnejšie ako kedykoľvek predtým a dá sa podľa výšky poistnej sumy obstarať aj s pripoistením regresu sociálnej a zdravotnej poisťovni, ušlého zisku a zodpovednosti za cudzie veci prevzaté (kompletný balík) od cca 300-500 EUR ročne. Takéto poistenie sa vzťahuje na všetky možné škody v súvislosti so škodou voči tretím osobám (teda okrem motorových vozidiel, ktoré podliehajú zákonu o PZP) vrátane všetkých pracovných strojov. 

Samotné poistenie stroja v sebe zahŕňa oveľa viac poistných rizík (krádež, živel, vandalizmus, lom stroja, skrat elektroniky....) ako havarijne poistenie a jeho cena je podobná cene havarijného poistenia. V prípade pojazdného pracovného stroja považujeme tento druh poistenia za oveľa dôležitejšie ako samotné havarijne poistenie.

v prípade že potrebujete poradiť v problematike poistenie motorových vozidiel / podnikateľov, neváhajte nás kontaktovať.

 

s úctou,

team Paralelná Sieť, s.r.o.

Posledné novinky
Vozidlo VS stroj. Rozdiel? Vozidlo VS stroj. Rozdiel?

30.01.2013. - Viete aký je rozdiel medzi havarijným poistením a poistením stroja? Pri pojazdnom...

Poistné udalosti ONLINE! Poistné udalosti ONLINE!

11.07.2012. - Pre širokú verejnosť sme pripravili online diskusný portál s primárnym zameraním...

Výhodnejšie PZP ONLINE Výhodnejšie PZP ONLINE

Žilina, 21.05.2012. - Paralelná Sieť, s.r.o. pripravila pre svojich nových a existujúcich klientov...

PLOŠNÁ AKCIA PZP AŽ -30% PLOŠNÁ AKCIA PZP AŽ -30%

Žilina, 13.04.2012. - Pozor, Paralelná Sieť, s.r.o. priznáva počas obdobia od 15.04.2012 do...

Pozor na čelné sklá a PZP! Pozor na čelné sklá a PZP!

Žilina, 08.04.2012. - Poisťovne od nového roka nabehli na režim nevyplácania poškodených...

Spolupráca s ATRADIUS! Spolupráca s ATRADIUS!

Len prednedávnom sa podarilo samostatnému finančnému agentovi uzatvoriť dohodu o spolupráci...

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Vložiť komentár k článku
 • Peter Vtorek

  Posted at 2013-02-23 18:41:24

  Stalo sa nám niečo podobné s tým, že nám poisťovňa odmietla plnenie z rovnakého dôvodu ako píšete v článku - vozidlo bolo v čase poistnej udalosti stroj. Zbytočne platené havarijne poistenie...

  Reply to comment

  • Martin Macák

   Posted at 2013-03-22 17:36:15

   Stalo sa nám niečo podobné s tým, že nám poisťovňa odmietla plnenie z rovnakého dôvodu ako píšete v článku - vozidlo bolo v čase poistnej udalosti stroj. Zbytočne platené havarijne poistenie...

   Bohužiaľ, v dnešnej dobe je bežné, že poistný "skoroporadca" ukecá klienta na poistenie, ktoré prakticky nepotrebuje len pre vidinu provízie. Keby mal poradca zo zákona niesť priamu osobnú zodpovednosť za poistenie, ktoré klientovi navrhol, s vysokou pravdepodobnosťou by 80% skoroporadcov s poisťovníctvom skončilo.

   Reply to comment

Post your comments...